Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Interstellar | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.11.2014
CZ premiéra: 06.11.2014
režie: Christopher Nolan
hrají: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine, Jessica Chastain, Casey Affleck

Interstellar: Blu-ray


ikona
KarelR
Nolan na blůčku? Luxus jako vždycky. 

Filmový svět momentálně žije Šíleným Maxem, který smetl skoro každého, kdo ho viděl. Je tedy nejvyšší čas vymazat drobný rest a ohlédnout se za jiným filmem, u kterého jsme nevěřícně zírali na plátno a uvažovali o tom, jestli je to vážně podívaná roku.

 

Je pravda, že Nolanův Interstellar leckoho neuspokojil myšlenkově. Ať už ho řešíte jakkoliv, klasickou logiku z něj nevydolujete, protože se o ní prostě nikdy nezajímal. Výprava party astronautů, kteří se umírajícímu lidstvu snaží najít nový domov, holt hází zákony fyziky z okna. Ačkoliv nikdo nemůže s jistotou říct, že se tu dějí nereálné věci, je úplně jasné, že černá díra na 99% zrovna takhle nefunguje. Přestože se tedy Nolan ohání vědeckými doporučeními, je to jen zástěrka pro to, aby vás účinněji vtáhl do děje... a pak vám stejně jako v Počátku vytřel zrak nevídanými věcmi.

Je to dobře nebo špatně? Vzhledem k tomu, že v žánrové kolonce bydlí pojem "sci-fi", nevidím to jako zásadní problém. U blockbusterů odjakživa není důležité co, ale spíš jak. Provedení zkrátka dokáže zalátat i ten nejšílenější zvrat, a tady Nolan samozřejmě boduje na maximum. Jak jste snad zjistili v IMAXu, Interstellar je opulentní v tom nejlepším slova smyslu, především ale na obrovském pozadí maluje silný příběh dvou postav. Cooper a Murph se kdysi stali klíčem k tomu, aby tenhle film vůbec vzniknul. A nelze se tomu divit, protože bez ústředního vztahu otce a dcery, které vesmírná mise rozdělí na desítky let, by byl Interstellar jen (takřka) obyčejným výletem ke hvězdám.

 

Kdekoho to mohlo překvapit, Nolan je totiž věhlasný tím, že jsou jeho filmy precizně propočítané a tudíž trochu chladné. V Interstellaru ale vyloženě prahne po intimních rodinných scénách, takže i když vás napotřetí ohromí vodní planetou, ledovými mraky nebo průletem kolem černé díry, nejvíc stále funguje odjezd s farmy nebo přehrávání vzkazů. Což je přesně ten důvod, proč Interstellar zabírá i na malé obrazovce.

Zatímco třeba Transformers nebo jiné blockbustery doma tratí, protože jim jde hlavně o epickou a zábavnou akci (nic proti tomu), Interstellar si vždycky můžete užít jako staromilské a dojemné drama, v němž se jen tak mimochodem ukazují krásy vesmíru. Právě to je hlavní důvod, proč loni vystoupal na redakčním žebříčku tak vysoko. Jakkoliv se totiž mluvilo o jeho monstrózních technických kvalitách, to nejdůležitější se dělo v dialozích několika postav, které se snaží dokázat, že nejsou brutální sobci. A ne vždycky se jim to podaří... (9/10)

 

Interstellar k nám dorazil na dvou discích, kterým se nedá vytknout snad vůbec nic. Obraz a zvuk nabízí stejnou dokonalost jako v kině, vaši pozornost ale uchvátí hlavně (plně otitulkovaná) bonusová nadílka, která se roztáhla na plochu skoro tří hodin. Zaujme už prvních padesát minut, které spolknul televizní dokument The Science of Interstellar. Řeší se v něm totiž nejen fyzikální základy Interstellaru, ale především Nolanova snaha, aby film motivoval školáky k zájmu o vědu a lidstvo ke znovuzahájení vesmírného programu. Očividně tak do Coopera vložil řadu svých osobních názorů, což je jen a jen dobře.

Zbytek materiálů potom tvoří 14 featurettů (nečekali jste gag reel a vystřižené scény, že ne?), které na ploše dvou hodin mapují celý vznik filmu. Nolan samozřejmě neřekne ani slovo o tom, co přesně jste viděli a jak si to máte vykládat. Na druhou stranu vám ale odhalí veškeré technické zázemí Interstellaru, které je možná daleko zajímavější.

 

Bonusy primárně potvrzují, že se natáčení vážně nezúčastnilo jediné zelené plátno. Praktické efekty tu úřadují na 120%, takže se kolem reálného kusu lodi rozmístily obří monitory, opravdu se postavil teserakt a třeba vodní planeta se natáčela na obrovských islandských plání, kde celý štáb chodil x kilometrů po kolena vodě. To místo tedy existuje (žádná nádrž!), akorát se do něj v postprodukci přidalo pár obřích vln.

Stejně fascinující je třeba stavba farmy nebo pěstování vlastní kukuřice, která se posléze prodala a pokryla veškeré vysazovací náklady (!). A to je jen pár výraznějších odhalení. Zimmerovo kostelní vytváření hudby, natáčení v blízkosti lavin nebo práce s roboty, kteří jsou především velkými loutkami, toho odhalují ještě mnohem víc.

Koupit na FilmGame.cz

 

Pokud se vám tedy Interstellar líbil v kině, nemáte moc důvodů si ho nepořídit domů. Samotný film je totiž pořád super a bonusy jsou nabité zajímavostmi, což u tajnůstkářského Nolana potěší dvojnásob. Do svého scenáristického procesu vás sice nezahrne ani tady, raději vás vezme na plac. Vzhledem k tomu, že by Interstellaru vysvětlování mohlo spíš ublížit, je to ale možná dobře.

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 1.4.2015
Cena: 358,- (DVD), 538,- (2 BD), 628,- (2 BD v Metalpaku)

Za poskytnutí disků na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace