Zatímco je třetí Madagascar chválený prakticky na každém kroku, čtvrtá Doba ledová se kritikům teprve servíruje. Po úspěšném prvním díle byly oba sequely přijaty jako průměrné a minimálně v očích MovieZone se na tom nic nezmění ani u čtyřky.

I tentokrát jde totiž v podstatě o ideální zábavu pro celou rodinu, nebo tak si to alespoň tvůrci představovali. Spousta pravěkých potvor, jednoduše zapamatovatelných charakterů, nějaká ta honička, vtip a moudra o tom, že rodina základ a člověk ji musí ctít, i když má za otce mrzouta a dceru v pubertě. Dětem se to bude líbit, dospělé to neurazí, všichni budou spokojeni. Nebo ne? No... vlastně ne. Přístup "hlavně nikoho nenaštvat“ už dávno k nějakému nadšenému hodnocení nestačí a v minulosti jsme viděli už mnoho animáků, které dokázaly zkombinovat efektní zábavu pro nejmenší s fóry a stylem, u něhož se mohli bez problémů bavit i dospělí. To tady nenajdete.

Celé je to sterilní a bez nápadu.Čtvrtá Doba ledová je jen a pouze pro děti. Zapomeňte na nějaký metahumor, pomrkávání na diváky s občankou, seriózní emoce nebo podobné věci. Máme tu tři zvířátka, jednu ledovou kru a zlé pravěké piráty. Všichni provádí veselé piškuntálie, mamut Manny má depku, šavlozubý tygr Diego se tváří cool a lenochod Sid je pořád stejný idiot, jenž většinu filmu něco zvrací nebo se válí ve slizu. A Scrat dělá bordel. Viděli jsme to už třikrát a do značné míry to vždycky fungovalo, navíc v minulém díle se objevil i sympaťák Simon Pegg a s ním i zábavní dinosauři, s ničím podobným ovšem tvůrci tentokrát nepřicházejí, a tak tu máme jen starou partu, která řeší staré problémy starým způsobem. A už je to trochu nuda.

Přehrajte si trailer
8.6.2012 8:48

V Době ledové se už dlouho na žádnou logiku nehraje, takže nebuďme přízemní. Přesto je fascinujíc...

Jasně, pořád se na to docela dobře kouká, osobitý vizuální styl je stále stejně sympatický, 3D je fajn a dabing bezproblémový. Občas se objeví i nějaká ta hláška, ale na rozdíl třeba od Jak vycvičit draka nebo třeba Kung Fu Pandy je to celé hrozně sterilní a bez nápadu. Jako kdyby se tvůrci spokojili s tím, že prostě natočí čtvrtý díl úspěšné série, dají divákům to, co chtějí a půjdou si užít prémie. Nic proti tomuhle přístupu. Evidentně funguje a cílová skupina (děti tak do dvanácti let) byla v kině spokojena, ale všichni moc dobře víme, že k tomu, aby vznikl opravdu dobrý film, nestačí jen servírovat jistotu.