Darwinova noční můra

Darwin's Nightmare

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (0)
Plakát k filmu Darwinova noční můra

Darwinova noční můra /2004

Režie: Hubert Sauper

Hrají:

Česká premiéra: 9.3.2006

USA premiéra: 1.6.2005

Na DVD od: nestanoveno

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.


Informace o filmu Darwinova noční můra

Poslední měsíce se v kinech s celovečerními dokumenty roztrhl pytel. A jeden je výmluvnější než druhý. Až si člověk říká, kam všichni ti filmaři na svá kontroverzní témata chodí, že jich neubývá. Ba právě naopak. A tvůrci MZ jsou poslední, kdo by to kritizovali, protože je vždy lepší jeden originální dokument než pět unylých vysokorozpočtových hraných fláků. Jen vás napadne, jak je možné, že se distribuční společnosti dříve dokumentu vyhýbaly a v časech, kdy si stěžují, že lidé do kina nechodí jako dříve, uvádějí jeden film o nebezpečí konzumace hamburgerů a ekologických problémech za druhým. Dokument Darwinova noční můra, který se s úspěchem promítal v Karlových Varech, předchází nálepka "a real eye-opener". Což je závazek. Jeho téma se zpočátku zdá asi stejně tak zábavné jako tresčí játra s rajčatovou omáčkou v plechovce 3x6x10cm, ale mikrokosmos na pobřeží tanzánijského Viktoriina jezera se ukáže jako vynikající model paradoxů dnešního globalizovaného světa. V 50. a 60. letech byl totiž do tohoto největšího tropického jezera vysazen velmi specifický druh ryby: nilský okoun, predátor nad predátory.Tomu se během několika let podařilo ovládnout celý horní a střední tok Nilu a prakticky vyhubit své přirozené nepřátele. Jenže to není všechno. Okouní filety jsou oblíbenou položkou jídelníčků drahých restaurací na celém světě a tak z Tanzánie denně odlétají letadla, v nichž je v nákladním prostoru úhrnem naskládáno až 500 tun vyhledávaného druhu masa. Což by také nebyl důvod ke kontroverzi. Většina obyvatelstva je však nějakým způsobem zapojena do průmyslu zpracování ryb a tak podél řeky vznikají obrovské pracovní kolonie a slumy, v nichž se daří nemocem, zločinu a všemožným zlozvykům. Režisér Hubert Stauper si prý svou situaci nijak neulehčil a proto své nepříjemné otázky kladl padni komu padni. Což je jen dobře. Co by asi o situaci napsal Charles Darwin? A co Donald Kaufman, kterému nikdy nešla ani evoluce, ani adaptace?

Autor: Shushika


Galerie obrázků filmu Darwinova noční můra

Galerie je zatím prázdná.


Recenze filmu Darwinova noční můra

Musím to říci hned na začátku. Do doby, než se v roce 2003 v distribuci objevil Mooreův snímek Bowling for Columbine, jsem si minimálně dekádu myslel, že formát dokumentu je pro plátna řadových kin zbytečné plýtvání energií. Říkal jsem si, že na něj stejně přijde jen pár „zažranců“, kteří by si jej tak jako tak časem koupili na DVD (ostatně o nutnosti změny distribuce se začalo mluvit ve druhé polovině 90. let, kdy se na nosič DVD začalo nahlížet jako na spásu dokumentárního filmu). Tak proč...

Číst celou recenzi


Trailery a klipy filmu Darwinova noční můra

Zatím nevyšel žádný trailer.


DVD a Blu-ray filmu Darwinova noční můra

Zatím nevyšlo.


Související články

26.2.2017 21:20 Oscaři rozdáni! Triumfoval La La Land, ale jen na chvíli! Rubrika: Novinky Diskuze: 288 příspěvků
15.2.2017 09:00 Drb týdne: Popis teaseru Star Wars: Epizody VIII Rubrika: Novinky Diskuze: 45 příspěvků
12.2.2017 21:05 Batman přečůral Padesát odstínů, John Wick slaví Rubrika: Novinky Diskuze: 22 příspěvků
24.1.2017 14:45 89. nominace na Oscara Rubrika: Novinky Diskuze: 78 příspěvků
9.1.2017 06:00 Výsledky 74. Zlatých glóbů Rubrika: Novinky Diskuze: 53 příspěvků
© Copyright 2000 – 2017 Všechna práva vyhrazena.