Už jsme si dávno zvykli na to, že i oscaroví herci se objevují v neambiciózních koninách, které se často vyhnou kinům. I oni musí jíst a prachy nesmrdí, navíc filmy jako Collide jim dávají možnost pořádně se před kamerou vyřádit. Co tím chci říct? Abyste se nenechali zblbnout. Tohle akční béčko je i přes účast Hannibala Lectera, Gándhího, hrdinky posledních Star Wars a Beasta z X-Menů pořád jenom béčko. Víc od něj raději nečekejte. 

 

Pokud ovšem máte chuť na myšlenkově nenáročný výplach, který je svižný a v těch správných momentech i adekvátně zábavný, nejspíš budete spokojeni. Collide se točí okolo mladého Američana Caseyho, jenž měl doma pověst skvělého zloděje aut, ale problémů se mu nakupilo tolik, že zdrhnul do Německa. Tady začal randit se sympatickou Juliette, když se však ukázalo, že je těžce nemocná a potřebuje hodně peněz na operaci, musel se Casey vrátit k tomu, co mu šlo nejlíp. A skončil jako pěšák ve válce gangů, kde na jedné straně stojí distingovaný Anthony Hopkins a na druhé maniakální Ben Kingsley. A pak tu máme pár rvaček, spousta honiček, nějaké to střílení a předvídatelný děj. 

 

Od Collide vážně nečekejte nic nového. Okoukaný materiál zaujme snad jen zasazením do Evropy a faktem, že Felicity Jones tu snad poprvé v životě hraje sympatickou holku. Jinak je to víceméně prodloužená epizoda z Kobry 11 a ne jenom kvůli německému prostředí. To však nemusí být chyba, protože Eran Creevy, jenž natočil solidní Chceš pěstí?, tu jako režisér odvádí nadstandardní práci. Honičky tu nejsou extra uhlazené a elegantní jako třeba v Kurýrovi, ale každý náraz auta hrdiny bolí a během divoké jízdy je často potřeba měnit káry, protože se tu k nim nikdo moc slušně nechová. Ve chvíli, kdy se sedne za volant, Creevy se nebojí sešlápnout plyn k podlaze a dojde na pár překvapivě velkolepých momentů i efektní útěk z doupěte zloduchů natočený na jeden záběr. Režisér má nápady a všechny prachy ze skromného rozpočtu rve do toho podstatného. Jakmile se jezdí, kope Collide skoro první ligu. 

 

Když se však kecá, tak už to taková sláva není. Béčkový a ne moc zajímavý příběh netáhne, Hoult je stejné dřevo jako vždycky a především trvá zbytečně dlouho, než se příběh dostane do bodu, kdy musí hrdinové usednout strčit klíčky do zapalování a bojovat o život na dálnici. Takže dvacet minut nadprůměrně vydařené akční jízdy, zbytek průměrně ukecané béčko. Sami se rozhodněte, jestli vám to za to stojí. Ale ty honičky jsou fakt dobrý!