Režisér a scenárista Nicholas Stoller za sebou sice nemá kdovíjaké hity, přesto se dokázal etablovat jako jeden z mladých a solidních řemeslníků, kteří se umějí vytasit s docela fajn filmy. Nedávno jsme tu měli druhý díl Sousedů, o pár měsíců dříve psal scénář ke Stillerovu pokračování Zoolandera a nabitý letošek uzavírá vskutku neobvyklým projektem - animákem pro děti. O čápech.

Přestože byla dosavadní Stollerova tvorba vcelku nekorektní zábavou pro infantilní dospěláky, Čapí dobrodružství funguje jako normální animák pro děti. Pokud jste se vyhýbali trailerům a čekali něco ve stylu nedávných Buchet a klobás, tak budete zklamáni. Naopak vaše děti (které nejspíš nemáte) se mohou radovat. A čím menší budou, tím lépe. Čápi svou hektičností a roztomilým pitvořením útočí hlavně na mladší publikum, ovšem ani starší diváci nebudou znuděně zívat. Stopáž necelé hodiny a půl příjemně utíká a z vysokých obrátek se slevuje málokdy.

Scénář dokáže leckdy překvapit a je vidět, že Stoller dokázal svůj cit pro komediální stavbu situací přenést i do dětského filmu, v důsledku čehož se budou bavit i ti s dřívějším rokem narození. V mnoha ohledech jsou tak Čápi osvěžujícím dobrodružstvím, přestože základní příběh o hledání vlastního původu a nečekaném přátelství mezi čápem a lidskou dívkou příliš originálně nepůsobí. Tahle dvojka je nucena se postarat o malé dítě a doručit ho té správné rodině. Tady nastupují hlášky jak ze Sousedů, kdy se improvizovaný pár špičkuje způsobem, jenž mohou pochopit jen dospělí. Zároveň se ale vše dostatečně hýbe a hraje barvami, aby se nenudili ani caparti. Ideální kombinace.

Potěší i dabing, který se povedl a spousta slovních hříček je zachována. Ocenit tak můžete drsného šéfa firmy se jménem Hrabiš (v originálu Hunter) a podobné vychytávky. A ani nevadí, že neuslyšíte slavné hlasy Andyho Samberga, Jennifer Aniston, Kelseyho Grammera či Dannyho Treja. Přestože v těchto odstavcích vypichuju hlavně pozitiva, kromě zmíněného se jedná o veskrze průměrný animák, od něhož si hlavouni z Warner Bros. slibují “jen” vydělání hromady peněz. Zápis zlatým písmem do dějin kreslených příběhů nečekejte, i když se jedná o to lepší, co se letos na animované scéně urodilo. A to není vůbec špatný výsledek.