Co asi tak vedlo Setha Rogena k tomu, aby napsal animák a přizval ke spolupráci všechny své kámoše od filmu? Počítám, že dvě věci. Zaprvé živý člověk může jen těžko hrát párek, flašku kečupu nebo toaletní papír. A zadruhé animovaný svět nabízí tvůrcům možnost urvat se ze řetězu a dělat věci, které prostě reálně nejdou. Nebo by znamenaly rychlý převoz do kriminálu či blázince.

Buchty a klobásyFotogalerie

 

Animák Buchty a klobásy není pro děti. Pro jistotu ještě jednou. Animák Buchty a klobásy není pro děti. Ani pro ty děti, které občas na tajňačku koukají na South Park a které dovedou během minuty říct víc než stovku sprostých slov. Tohle jim fakt nepouštějte, nechte je doma, nebo je vezměte na Hledá se Dory či Zootopii. A pak běžte do kina s partou kámošů, protože tak si tuhle animovanou jízdu užijete nejvíc. Jednoduchá zápletka o jídle, které v supermarketu čeká, až si je lidé, jež oni sami považují za bohy, vyvolí a odnesou do lepšího světa, by klidně mohla fungovat jako dobrodružná Pixarovka nebo jiný film pro děti, v němž se střídá humor a dobrodružství a putuje se z jednoho místa na druhé, aby to nakonec dobře dopadlo. Tady se však dějí věci, jaké obvykle u klasické rodinné animované konkurence nevídáme.

 

Buchty a klobásy jsou opravdu neskutečně vulgární, naštěstí pro ně platí to samé, co pro výše zmíněný South Park. Jen velmi útlocitný nebo hloupý divák totiž uvidí pouze ty sexuální narážky a fuckování, je tu toho však mnohem víc. Rogen a Evan Goldberg, jimž teď krom dalších pomáhal se scénářem i Jonah Hill, se totiž nebáli do svého divokého animáku procpat i spoustu inteligentních vtipů a velmi chytře tu pracují s náboženstvím, rasismem, předsudky, vírou a dalšími tématy, která nejsme zvyklí v podobných filmech vídat. A ono to funguje. 

 

Z Buchet a klobás se nikdy nestane filozofický animák, pořád tu zbylo místo na dost nepokrytě sexuálních fórů a hlavním záporákem je zařízení na mytí genitálií, ale stačí, aby párek Frank během své cesty potkal židovský bagel a muslimský lavaš a s jejich pomocí je schopný fungujícím a chytrým způsobem okomentovat boj Izraelců a Palestinců. Možná to někoho urazí, tím se ovšem Rogen evidentně nezabývá. Po krk tu jde každému, takže možnost pohoršit se dostanou víceméně všechna náboženství, fanoušci Třetí říše, přistěhovalci, sexuální menšiny i bigotně konzervativní diváci. Celé tohle jako-že-urážení je však pokaždé vtipně vypointované a sarkasticky kousavé, takže body nahoru. Jen tupec může z tohohle animáku odcházet naštvaný kvůli tomu, že se mu jeden z nejpopulárnějších komiků současnosti vysmíval kvůli jeho životním a náboženským postojům, když u toho vypadá jako párek a o minutu později se bude vysmívat někomu jinému. Když tohle neustojíte, běžte pryč.

 

Přehrajte si trailer
3.8.2016 12:40

Edward Norton je vtipnej, i když se jenom zatváří. V krátkém skeči se spoludabérem Michaelem Cero...

Pochopitelně ale Buchty a klobásy nejsou primárně filmem, jenž se chce vyjadřovat ke komplikovaným otázkám světa a společnosti. Když to dělají, je to fajn, pořád je to však především vtipné. A když to nedělají, je to vtipné pořád. Stačí aby na scénu dorazil Pan Žvýkačka, který se mění ve Stephena Hawkinga a Terminátora, zdeformovaný párek Barry zjistil, co lidé dělají s jídlem a na jaké zrůdnosti se dá narazit na silnici, nebo aby se rozezněl největší hit Meat Loafa I'd Do Anything for Love a budete se válet smíchy po zemi. Osmaosmdesát minut je tak akorát na to, aby tvůrcům nedošly fóry a mohli je servírovat publiku v extrémním množství a zároveň kvalitě. Těch slabých, nebo takových, které by šly vyloženě přes čáru, tu najdete skutečně minimum. I když poslední pětiminutovku slabší povahy asi fakt neustojí.

Seth Rogen a jeho scenáristický parťák Evan Goldberg už mnohokrát dokázali, že mají cit pro komediální týmovky a nebojí se jít s humorem trochu za hranu. Teprve animák jim ale dal možnost vyblbnout se na sto procent a začít dělat věci, jaké by jim v hraném filmu nikdy neprošly. A dali si záležet na tom, aby nic nepodcenili. Výsledkem je jeden z nejoriginálnějších, nejodvážnějších a především nejzábavnějších filmů roku. Běžte na něj, protože něco podobného tu už pěkných pár let nebylo.