Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Avengers: Age of Ultron | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 01.05.2015
CZ premiéra: 30.04.2015
režie: Joss Whedon
hrají: Robert Downey Jr., Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson, Chris Hemsworth, Chris Evans

Avengers: Age of Ultron: Blu-ray


ikona
KarelR
Je to super. A ne že ne! 

Nejmocnější hrdinové světa se napodruhé s publikem moc nepotkali. Vydělali sice 1,4 miliardy dolarů, reakce ale většinou oscilovaly mezi "uf, už ne" a "jako ok, no". Marvel tak rozhodně neotevřel všechny připravené šampusy. To ale vem čert, Avengers: Age of Ultron je totiž čistokrevná blockbusterová nádhera.

 

Ano ano, nesouhlasíte, protože jste se v kině nebavili. Ono to ale vyplývá z Whedonova záměru, jímž tentokrát nebyla odlehčená popcornová komedie. Druzí Avengers jsou mnohem ambicióznější, složitější a zajímavější. Takže logicky spoustu lidí odradí, protože proč u filmu za 250 milionů dolarů vnímat něco jiného než akci, hm?

Whedon se na veškerá očekávání jednoduše vykašlal a jel podle sebe. Film o tom, jak se dá dohromady parta superhrdinů, kteří následně chrání svět před mimozemšťany, se tak dočkal vyloženě netradičního sequelu. Je Age of Ultron o tom, že tým plný velkých osobností nemůže dlouhodobě fungovat? Kdepak. Je o tom, že Avengeři až na jedinou výjimku vůbec nechtějí být Avengery. Jen si tím záplatují vlastní problémy, které jim padouši důkladně připomínají.

 

Zatímco se tedy hodnotí velkolepé fackování a většina diváků řeší, jestli je Ultron hrozivější než Loki nebo ne, Whedon servíruje jednu z nejlidštějších comicsovek poslední doby. Pod vrstvou CGI se totiž výjimečně neskrývá tlupa jednolitých superpaňáců, nýbrž postavy plné dilemat a slabostí, které se téměř bez výjimky označují za monstra. Nejviditelnější je to u někdejšího kaliče Tonyho Starka, jenž se potkal s ufouny a najednou se zoufale snaží spasit svět, na který předtím tolik kašlal. Z nezodpovědného frajírka se tak definitivně stává vyklepaný hazardér s miliardami životů, kterému vlastně fandíte jen díky Downeyho tváři. Vývoj započatý v prvním Iron Manovi tak došel ke svému depresivnímu konci. A něco mi říká, že se Tony v Civil War zrovna nevykoupí.

O něco lépe je na tom Kapitán Amerika, muž bez rodiny a smyslu života (viz jasný odkaz na Pátrače na Hawkeyově farmě), kterého doteď zaměstnávalo pomáhání světu v Avengers a Zimním vojákovi. Co se ale ze Stevea vyklube ve chvíli, kdy zrovna nemusí válčit? Jak mu vmete do tváře samotný Ultron, slavný hrdina se utápí v minulosti, která se nikdy nevrátí, a do budoucna se spoléhá jen na mentorskou kariéru. Smutné.

 

Další superhrdina na holení? Thor. "Nejutrženější" člen Avengers se pere ze strachem z toho, že zklame svého otce a svůj svět. Za maskou pohotového vtipálka se tak skrývá osamělý hrdina, kterého po ztrátě bratra zemské půtky příliš nezajímají. Proto Ultrona moc neřeší a raději se soustředí na kameny nekonečna, které mohou napáchat daleko větší škodu. Avengers tak jsou pro Thora jen drobným vedlejšákem. Což reflektuje i film, ve kterém se s nikým moc nepaktuje a jakmile může, odletí do háje.

Odstup si od kámošů drží i Hawkeye, který se z "toho týpka s lukem" konečně mění v plnokrevného hrdinu. Z Hawkeye se ve filmu vyklube nečekané srdce Avengers, jako jediný chce totiž opravdu chránit Zemi (protože chrání svoji rodinu) a jako jediný věnuje pozornost dění kolem sebe. Zatímco ostatní řeší jen nejbližší hrozbu, Hawkeye si všímá klíčových detailů (doslova i obrazně) a je to právě on, kdo se ve finále dostane pod kůži Quicksilverovi a Scarlet Witch. Na povrchnost a přímočarost tu zkrátka není místo. To byla deviza prvního dílu.

 

No a co zbývající avengerské duo? Hulk a Black Widow k sobě v Age of Ultron nacházejí cestu, ačkoliv jim osud hází pod nohy jeden klacek za druhým. Bruce Banner se zoufale snaží dostat od Avengers i od všech živých bytostí, protože jako mnoho lidí (mylně) věří tomu, že automaticky nadělá víc škody než užitku. Black Widow se potom pere se svojí minulostí a vidí v Bruceovi zázračnou cestu ven, bohužel si ale zároveň sugeruje, že ještě neodčinila všechno, co za svůj život napáchala. Stejně jako Kapitán Amerika se tedy nezvládá přehoupnout k tomu, aby žila pro sebe a ne pro ostatní, čímž uzavírá šestici odvážných superbijců, kteří vážně nepřešlapávají na jednom místě.

Kdekdo tohle všechno nechce vidět a řeší třeba Ultrona, který samozřejmě není ani nechce být klasickým záporákem. Zlých robotů už tu byly tuny, tady ale máme co do činění s umělou inteligencí. V čem je rozdíl? V tom, že se Ultron okamžitě po narození zakousnul do internetu. Nasál tedy obrovské množství informací a okamžitě s nimi začal machrovat. Ve výsledku je proto odrazem stereotypního (avšak houfně existujícího a zavržení hodného) uživatele internetu, který se tváří, že všemu rozumí, sype ze sebe zkratkovitá moudra a vždycky hledá to nejjednodušší řešení. Proto Ultron chvíli cituje Bibli, chvíli naštvaně tyranizuje nepřítele a ve finále přijde s tím, že prostě vyhladí život na Zemi. Odmítá totiž řešit kontext a přiznat si, že jsou lidské problémy složité a nejde je vyhladit mávnutím kouzelného meteoritu.

 

V Avengers tak máte šest postav, které jsou v superhrdinském týmu, ale nechovají se jako superhrdinové (tzn. nefungují na principu "něco umím, a tak chci především nesobecky pomáhat lidem"). A navrch fasujete jednoho zkratkovitého výrostka, co si myslí, že spolkl všechnu moudrost světa a teď by měl určovat jeho osud. Ano, celé to mohlo být ještě delší, ještě prokreslenější a v Soulu filmu krapet dochází dech. Whedon ale stíhá odvyprávět všechno, co odvyprávět chtěl, jen to chce myslet na kontext uplynulých devíti filmů a nezazlívat mu, že musí rozkopnou dveře vstříc Infinity War.

Jestli jste neviděli skoro žádnou marvelovku a spadli jste přímo do Age of Ultron, vlastně se nedivím, že jste v tom asi plavali. Film je totiž kulminací všech předchozích "dílů" a často se upíná i kupředu, takže se jedná spíš o tradiční comicsový crossover než o samostatnou filmovou podívanou. Jelikož ale většina lidí sleduje marvelovky pravidelně, přijde mi fér na ně navazovat a stavět na tom, co se dělo minule. Určitě to je lepší, než aby Whedon zabíjel čas x-tým představováním uplynulého dění a jednotlivých hrdinů.

 

Pokud se v marveláckém vesmíru orientujete a nebaví vás spotřební komediální sólovky pro celou rodinu (ano, třeba druhý Thor nebo Ant-Man), měli byste v Age of Ultron najít jejich silný protiklad, v němž si Whedon prosadil daleko víc, než se dá od filmu za čtvrt miliardy čekat. Dvojka Avengers je osobitá, napínavá a chvílemi i celkem srdceryvná. A i když se kdekdo určitě zasekne u toho, že místo zábavného popcornu dostal charakterové drama plné krystalicky comicsových momentů, házet tenhle film mezi "marveláckou sériovou výrobu" je prostě mimo. Age of Ultron stojí na opačné straně spektra a naopak masám odmítá jít naproti. A jestli si Whedon nezaslouží pochvalu za tohle, tak už vážně nevím. (9/10)

Blůčko druhých Avengers se chlubí vynikajícím obrazem a zvukem, bohužel ale pokračuje v (česky otitulkované) bonusové mizérii. Disneyovci jsou tímhle šetřením vyloženě pověstní, takže vás kromě výživného Whedonova komentáře čekají jen čtyři nevýrazné vystřižené scény, tři minuty zkažených záběrů (ty jsou tradičně fajn) a pouhé tři featuretty.

 

Ten první s klidem přeskočte, jde o kratičké ohlédnutí za natáčením po celém světě. Vítaným přídavkem je nicméně ten druhý, který přehledně rekapituluje hrátky s kameny nekonečna. Marvel je rozjel v prvním Kapitánu Amerikovi a Age of Ultron je důležitou zastávkou, v níž si Thor uvědomí, co se děje, a konečně to začne řešit. Takže se kdekomu bude hodit, že se v sedmi minutách protnou všechno dějové linky a vysvětlí se, co se dělo i co se dít bude.

Zlatým hřebem avengeřího Blu-raye by měl být dokument o natáčení. Ten zdejší ale bohužel všechno stihne ve dvaceti minutách, které vám v podstatě neřeknou zhola nic důležitého. Všichni jen vzpomínají na to, co se dělo na place, jak byl James Spader úžasný Ultron... generická šeď a nuda, což u filmu od Whedona bolí dvojnásob. Snad se něco syslí na bohatou re-edici. I když je pravděpodobnější, že Disneyovce prostě zákulisí těžce nezajímá.

Koupit na FilmGame.cz

 

Kvůli bonusům si tedy Avengers: Age of Ultron rozhodně nekupujte. Diváci, kterým Whedonova vize moc nesedla, mají o to lehčí rozhodování, ostatní pak čeká jen tradiční zklamání z toho, že se u Disneyho pořád ještě neprobudili. Ještě že tu máme famózní film, ve kterém se dá nimrat do aleluja. Jen to chce znalost předchozího dění a snahu o to, hledat ve filmu o superhrdinech víc než jen tupou trikovou řežbu. Snad to blůčkařům nebude cizí. Protože jinak se Whedon z velké části snažil marně...

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 23.9.2015
Cena: 268,- (DVD), 538,- (BD), 628,- (BD + 3D BD), 898,- (kolekce s Avengers - 2x BD + 2x 3D BD)

Za poskytnutí disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (46)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace