Chudák Jason Lee. Po úžasných vedlejších rolích u Kevina Smithe a slušném sitcomu Jmenuju se Earl se dal na sérii upištěných rodinných komedií a s každým dalším dílem ho lituju čím dál víc. A letos je skutečně za co.

 

Jako v každé zoufale stagnující sérii, i tady nadešel čas na road movie. Opatrovatel chipmunků Dave (Jason Lee) je nyní úspěšný producent a jede do Miami pokřtít první album své hvězdné dcery. Bere s sebou novou lásku Samanthu a nechá chipmunky doma s jejím nevycválaným synkem. Ti se navzájem moc nemusejí, a tak když synátor s chipmunky pojmou podezření, že se jejich rodiče chtějí v subtropickém ráji zasnoubit, rozhodnou se vydat na cestu přes celou Ameriku a za každou jim v tom zabránit. Po cestě samozřejmě dělají rozruch a honí je potrhlý letecký komisař, to aby se vyskytly opravdu všechny postavičky typické pro zábavu na cestách.

 

Jak vidno, příběh je ohraný jako většina chipmunčích písniček. Už když se v první scéně za vysokofrekvenčního jekotu chipmunků rozjede nový song Redfoo z LMFAO, víte, co můžete čekat. Že nemáte ponětí, o koho se jedná? Tak to se vám nové dobrodružství zpívajících veverek líbit nebude. Tanečních a pěveckých čísel v podání chlupáčů ve svetrech si totiž užijete (čti vytrpíte) požehnaně. Bohužel děti asi nepochopí všechny narážky na pop music a dospělým u toho bude spíš trapně, takže nevyřešenou záhadou zůstává, kdo by si to nakonec měl užít.

 

Fanoušky série (existuje vůbec někdo takový?) třeba potěší, že se opět aspoň na chvilku objeví Chipettky, tedy trojice veveřích buchet. Na jejich epizodním výstupu je nejzajímavější to, že je v originále mluví Kaley Cuoco, Christina Applegate a Anna Faris. Jenže v kinech je dabing, takže smůla.

Možná to nebylo patrné, ale tím jsem se snažil najít aspoň nějaký klad. Čtvrtý díl nepřináší nic, proč by mělo smysl ho vidět. Nominace na pár Zlatých malin také hovoří jasně. A Jasonovi přeju, aby Kevin Smith už zamakal na chystané dvojce Mallrats, ať se tenhle sympaťák konečně vyhrabe z uměleckého dna.